РекламаЗамовити роботу

Замовити роботу

Счетчики
Вітаємо вас на сторінках нашого сайту!

Сайт readbook.com.ua - це зібрання книг по темах: бухгалтерський облік, економіка, маркетинг, менеджмент, право, страхування, філософія та фінанси.

Сподіваємось, що ця література буде корисна, як для школярів, так і для студентів.

Усі книги викладені з метою ознайомлення.
Список всіх підручників >>> Ціноутворення - конспект лекцій

Тема 1. Систематизація видів світових цін

1.3. Ціни, які публікуютьсяОрієнтиром для учасників зовнішньої торгівлі при визначенні цін на свої товари служить два види цін: ціни, які публікуються і розрахункові ціни.
До першого виду цін відносяться ціни, повідомлення про які можна знайти в спеціальних і фірмових джерелах інформації. Вони, як правило, відбивають рівень світових цін, якщо до них зробити необхідні виправлення. До цін, які публікуються, відносяться:
1. довідкові ціни;
2. біржові котіровки;
3. аукціонні ціни;
4. ціни фактичних угод; ціни пропозицій великих фірм.
Розглянемо окремі види цін, які публікуються і їхню роль, як джерела цін для експортерів, які встановлюють свої ціни на пропоновані ними товари.
1. Довідкові ціни являють собою ціни товарів у внутрішній оптовій чи зовнішній торгівлі закордонних країн. Публікацію їх можна знайти в різних друкованих виданнях. Джерелами цих цін є економічні газети і журнали спеціальні бюлетені, фірмові каталоги і прейскуранти. Довідкові ціни можуть бути або чисто номінальними, тобто не зв'язаними з реальними комерційними операціями (запити чи не уторговані пропозиції продавців), або такі, що відбивають минулі операції, за минулий тиждень, місяць. Довідкові ціни відіграють роль відправної бази, з якої починається уторговування цін на переговорах про укладання угоди. Іноді їх використовують для визначення рівня ціни з наступною фіксацією, рухливої чи змінної ціни і тоді в контракті вказується конкретне джерело інформації як орієнтир у момент фіксації ціни, для того, щоб визначити остаточну ціну в момент платежу.
Довідкові ціни в більшості випадків являють собою так звані базисні ціни, тобто ціни товару визначеної якості і кількості, специфікації, розмірів, хімічного складу і т.п. у тому чи іншому заздалегідь встановленому географічному пункті (базисному пункті).
Вони, як правило, завищені в порівнянні з цінами реальних угод. При переговорах експортери надають з них знижки, що досягають у залежності від конкретних товарів від 7 до 30 і навіть 50%. Причому, чим глибше обробка товару, тим вище, знижка, що необхідно враховувати при орієнтуванні на них у переговорах.
2. Біржові котіровки і ціни аукціонів застосовуються у світовій торгівлі сировинними товарами мінерального і сільськогосподарського походження.
Міжнародні товарні біржі являють собою особливий вид постійно діючих ринків, на яких за певних умов відбуваються угоди купівлі-продажу на масові сировинні і продовольчі товари, що володіють родовими ознаками, якісно однорідними і взаємозамінними. Товар продається і купується без його пред'явлення й огляду. Укладання угод відбувається на основі типових біржових контрактів, що жорстко регламентують якість і терміни постачання. Об'єктами біржової торгівлі виступають у даний час приблизно 70 товарів, питома вага яких складає близько 15-20% міжнародної торгівлі. Назвемо деякі з них: зернові, рослинні олії, насіння, живі тварини і м'ясо, текстильні товари — бавовна, джут, натуральний і штучний шовк, мита вовна; харчосмакові товари— цукор, кава, какао-бобы, яйця, перець, картопля, арахіс; пиломатеріали і фанера, натуральний каучук. З промислової сировини на біржі продають кольорові і дорогоцінні метали: мідь, олово, свинець, цинк; паливні товари: сира нафта. На частку сільськогосподарських і лісових товарів припадає 55% обсягу біржової торгівлі. Угоди на купівлю і продаж реального товару на біржі укладаються виробниками — з метою реалізації вироблених ними товарів, споживачами — з метою забезпечення себе необхідними товарами, в основному сировиною, для подальшої переробки, торговцями — з метою подальшого перепродажу товарів кінцевим споживачам.
3. Міжнародні товарні аукціони являють собою спеціально організовані ринки, які періодично діють у визначених місцях. На аукціонах шляхом публічних торгів у заздалегідь обумовлений час здійснюється продаж попередньо оглянутих покупцем товарів. Товари переходять у власність того покупця, який запропонував найбільш високу ціну . Основними предметами торгу на міжнародних аукціонах є хутряні товари, немита вовна, щетина, чай, тютюн, овочі, фрукти, квіти, риба, тропічні породи лісу, племінна худоба. Для кожного аукціонного товару склалися свої центри аукціонної торгівлі.
Ціни на аукціонах встановлюються в результаті зміни співвідношення між попитом та пропозицією. Основна особливість їхнього формування — наявність багатьох покупців і одного чи декількох продавців. На відміну від аукціонів для бірж характерний високий рівень конкуренції як серед продавців, так і серед покупців.
Ціни аукціонів і біржові котирування відбивають реальні угоди і їхні публікації носять регулярний характер, тому вони служать орієнтиром для встановлення цін по аукціонних і біржових товарах, реалізованих по звичайних контрактах. Спеціальні бюлетені, що випускаються біржовими й аукціонними комітетами, публікують рівні цих цін у міру проведення торгових операцій.
Навіть якщо товар не є біржовим, але у своєму складі містить речовину, яка є біржовим товаром, то на нього може бути встановлена ціна в прив'язці до біржового котирування. Так, ціну на мідний купорос, в основі якого лежить мідь (25%), можна установити на базі котирування на мідь плюс вартість переробки. Аналогічно встановлюється ціна на сульфат нікелю (40% нікелю) - ціна на нікель по котируванню плюс вартість переробки. Таким же методом можуть бути розраховані ціни на вироби з алюмінію й інші кольорові метали.
4. Більш складною справою є одержання даних про світові ціни на готові вироби, особливо машини й устаткування. Одним із джерел інформації є ціни торгів. Міжнародні торги — це спосіб закупівлі товарів, розміщення замовлень і видачі підрядів, що передбачає залучення до визначеного терміну пропозицій від декількох постачальників або підрядчиків різних країн та укладання контракту з тим з них, пропозиція якого найбільше вигідна (за цінами й іншим комерційним і технічним умовам) організаторам торгів. Торги набули широкого поширення, відіграють важливу роль у пошуку і доборі контрагентів для укладання угод на постачання машин і устаткування, будівництво об'єктів "під ключ". Відмітною рисою такої форми торгівлі є наявність декількох продавців і одного покупця.
Міжнародні торги проводяться по технічно складній і капіталомісткій продукції машинобудування, що має яскраво виражені індивідуальні характеристики (металургійне, енергетичне машинобудування, підйомно-транспортне, дорожньо-будівельне сільськогосподарське устаткування, літаки і т.п.). Ціни торгів охоплюють у даний час майже одну третину всіх експортних цін на машини й устаткування. На торгах оцінюється також будівництво промислових підприємств, мостів, залізних і автомобільних доріг, трубопроводів, електростанцій.
На торгах ціни на сходні види товарів, як правило, нижче, ніж ціни аналогічної продукції, реалізованої по звичайних, комерційних контрактах. На жаль, результати торгів, у тому числі і ціни, публікуються рідко, з'являються в печаті епізодично лише по окремих операціях
Варто мати на увазі. що ціни фактичних угод є найбільш вагомим критерієм для визначення рівня ціни в контракті. Добути інформацію про них буває частіше всього досить важко. Якщо таке трапляється, то зіставлення їх з довідковими цінами дає можливість більш правильно установити рівень ціни в контракті. Це дозволяє також виявити найбільш типовий розмір їхніх відхилень один від одного.
Можна скористатися в деяких випадках також цінами пропозицій великих фірм, хоча вони менш представницькі, чим ціни фактичних угод, тому що мають, власне кажучи, характер довідкових цін і під час переговорів звичайно знижуються в залежності від товару на 7-15%. Але вони усе-таки відрізняються від цін, що приводяться в прейскурантах і каталогах фірм тим, що в першому випадку орієнтовані на конкретного покупця і їхня публікація носить менш регулярний характер. Такі ціни пропозицій з'являються, в основному, у спеціалізованій галузевій пресі.
© 2009 Читальня On-Line
Підручники розміщені на сайті для ознайомлення. Графічний матеріал, формули та текстова частина опубліковані частково.