РекламаЗамовити роботу

Замовити роботу

Счетчики
Вітаємо вас на сторінках нашого сайту!

Сайт readbook.com.ua - це зібрання книг по темах: бухгалтерський облік, економіка, маркетинг, менеджмент, право, страхування, філософія та фінанси.

Сподіваємось, що ця література буде корисна, як для школярів, так і для студентів.

Усі книги викладені з метою ознайомлення.
Список всіх підручників >>> Ціноутворення - конспект лекцій

Тема 9. Адміністрування в ціноутворенні

9.2. Установка цін промисловими групамРозширення спроб по встановленню цін у бізнесі відбивається в розмаїтті засобів адміністрування цін. Адміністрування цін виступає у наступних формах: угоди, узгодження, об'єднання, сховані угоди, картелі, суспільний прибуток, пули по прибутках, ліцензовані патенти, торгові асоціації, цінове лідерство, традиційне ціноутворення, чи неофіційні міжфірмові угоди. Самі засоби варіюються від цілком неофіційних (невимовних чи підтверджених угодою) мір до високо формалізованих і структурованих мір. Той чи інший засіб домовленості по встановленню ціни може бути застосований до міжнародного бізнесу; але з усіх згаданих засобів, три найбільш безпосередньо пов’язані з міжнародною діяльністю – ліцензування патентів, картелі, і торгові асоціації.
Угоди ліцензування патентів. У галузях промисловості, де технологічне нововведення особливо важливе, патентна чи технологічна угода є найбільш прийнятим типом міжнародних зв'язків. У більшості країн, угоди по ліцензуванню патентів є юридично дозволеними, тому що власник патенту надає виняткову ліцензію партнеру в іншій країні, щоб зробити вироб. За умовами угоди, власник патенту може контролювати територіальні кордони і, через монополію, може контролювати ціни. Часто такі заходи здійснюються поза визначеною ліцензійною угодою і включають джентльменські угоди, щоб дати іноземним партнерам право першої руки по патентах і, у такий спосіб забезпечити переважний розвиток у порівнянні з конкурентами. Такі дії можуть вести до національної монополії, що значно обмежує конкуренцію, і ціни на вироби підвищуються. Подібно багатьом іншим угодам, зв'язаним з обмеженням конкуренції, законність угоди по ліцензуванню патентів, важко визначити поза контекстом визначеної ситуації. Заходи щодо ліцензування патентів були важливим фактором у міжнародній діяльності в минулому і продовжують бути важливим фактором сьогодні, незважаючи на численні обмеження.
Картелі. Картель існує, коли різні компанії, що виробляють аналогічні вироби, працюють разом, щоб керувати ринками для тих типів товарів, що вони виробляють. Взагалі, картель має більше значення, чим угода по ліцензуванню патентів, тому що забезпечує учасників більшою владою. Адміністрація картелю може використовувати офіційні угоди, щоб установлювати ціни, установлювати рівні виробництва і продажів для компаній учасників, визначати ринкові території, і навіть перерозподіляти прибуток. У деяких випадках картель цілком приймає на себе виконання функцій продажу, продає товари усіх виробників, і розподіляє прибуток.
Економічна роль картелів найвищою мірою спірна, але їхні прихильники доводять, що картелі усувають убивчу конкуренцію і "раціоналізують" бізнес, сприяють більшому технічному прогресу і встановленню більш низьких цін для споживачів. Однак, більшість експертів сумніваються, що споживачі дуже часто одержують вигоду від діяльності картелів.
Картелі часто вважають специфікою Європи, але і Американські компанії брали участь у міжнародних картелях, оскільки мали виробників чи ледве не в кожній країні в той чи інший час. Картелі показують відзначену завзятість у справі виживання, незважаючи на спроби регулювати їх.
Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК)- можливо найбільш відомий міжнародний картель. Його міць щодо регулювання цін на нафту ґрунтувалася на контролі кількості виробництва нафти. У ранні 70-і, коли члени ОПЕК забезпечували індустріальний світ 67 відсотками нафти, ОПЕК була здатна збільшити ціну нафти в чотири рази. Раптове підвищення ціни з $ 10 чи $ 12 за барель до $ 50 чи більше за барель було головним фактором, що зштовхнув світ у глибоку кризу. Країни – експортери нафти що не входять в ОПЕК, отримали користь з цінового збільшення, у той час як чисті імпортери іноземної нафти перенесли економічний спад. Серед країн третього світу виробники нафти процвітали в той час як імпортери нафти несли значні економічні збитки від високих цін. Багато боргів третього світу, що тепер існують, виникли від швидкого підвищення цін на нафту. Один важливий аспект картелів - їхня нездатність підтримати контроль протягом невизначених періодів. Жадібність членів картелю й інших проблем у принципі послабляють керування картелем. Єдність ОПЕК почала розпадатися через перенасичення в постачаннях нафти. Нації – члени порушували квоти виробництва, а користувачі починали ефективні кроки для збереження запасів, і пошуку нових джерел виробництва нафти країнами, що не входить в ОПЕК. У 1988 потребі Заходу в енергоносіях, забезпечувані країнами ОПЕК, понизилися до приблизно 38 відсотків і ціни, що підтримувалися на рівні $ 40 за барель у 1980, упали до приблизно $ 16 у 1989.
Японські компанії можуть брати участь у картелях, що називають картелями спаду по спеціальному дозволу Міністерства торгівлі (MITI). Вони мають усі вигоди картелю і розглядаються, як істотні для виживання галузей промисловості з високим рівнем фінансового боргу й в яких проблема зайнятості робітників не вирішена. Вони використовуються, коли ринкові ціни нижче середньої вартості виробництва, ситуація в який є значне місце для активної діяльності. Картелі спаду створюють труднощі для іноземних виробників; вони повинні приєднатися до картелів спаду, щоб ввійти в ринок, але можуть порушити закони рідної країни щодо картелів.
Хоча для американських компаній зазвичай існують труднощі при ухваленні рішення про участь у картелях, компанії з інших країн особливо не турбуються; можливо, тому що це дає гарний прибуток. Всесвітній урановий картель підняв світові ціни від $ 6 за фунт до більш ніж $ 40 за фунт протягом трирічного періоду. Компанія Gulf Oil була головним учасником того картелю; представники компанії, можливо, допомогли складати правила картелю. Американські слухання конгресу по діяльності картелья мали такі серйозні наслідки що Канадський міністр фінансів змусив Президента Картера закінчити розслідування. Канадський уряд саме допомагав засновувати картель, щоб захистити Канадських шахтарів від "хижої тактики Американських виробників урану. "
Законність картелів у даний час не має чітких рамок. Внутрішня картелізація незаконна в Сполучених Штатах, а Європейське Економічне Співтовариство має законодавство для контролю за діяльністю картелів. Сполучені Штати, однак, дозволяють фірмам починати картеле-подібні дії на іноземному, але не внутрішньому, ринках. Усе більш стає реальним той факт, що багато урядів визнали, що вони не можуть ігнорувати чи знищувати картелі цілком, тому вони хотіли б встановлювати основні правила і створювати регулюючі агентства, щоб спостерігати за картеле-подібними діями бізнесменів у межах їхньої юрисдикції.
Торгові Асоціації. Сам термін торгова асоціація настільки широкий, що майже не має змісту. Торгові асоціації можуть існувати як монолітні картелі чи просто як неофіційні торгові організації, що не мають нічого загального з ціноутворенням, ринковою часткою, чи рівнями виробництва. У багатьох країнах, торгові асоціації збирають інформацію щодо цін і угод у межах даної галузі. Такі асоціації мають загальну мету захисту, і підтримку структури цін на рівні найбільш прийнятної для членів галузі. На початку 1930-их, Національний Акт Відновлення Індустрії дав широкі повноваження Американським торговим асоціаціям для цієї діяльності. Однак з того часу, як акт був оголошений неконституційним, торгові асоціації в Сполучених Штатах були зобов'язані відповідно до антимонопольних законів відмовитися від істотної ролі в ціноутворенні. Інша справа в інших індустріальних націях; асоціації виробників часто представляють від 90 до 100 відсотків їхньої промисловості. Асоціація - клуб, до якого потрібно приєднатися для доступу до клієнтів і постачальників. Вони можуть проводити переговори по трудових спорах і часто здатні впливати на урядові рішення, що стосуються промисловості.
© 2009 Читальня On-Line
Підручники розміщені на сайті для ознайомлення. Графічний матеріал, формули та текстова частина опубліковані частково.