РекламаЗамовити роботу

Замовити роботу

Счетчики
Вітаємо вас на сторінках нашого сайту!

Сайт readbook.com.ua - це зібрання книг по темах: бухгалтерський облік, економіка, маркетинг, менеджмент, право, страхування, філософія та фінанси.

Сподіваємось, що ця література буде корисна, як для школярів, так і для студентів.

Усі книги викладені з метою ознайомлення.
Список всіх підручників >>> Економіка підприємства - підручник

Тема 8. ВИТРАТИ ПІДПРИЄМСТВА

8.3. Граничні витратиСлово граничний в економічній науці означає те саме, що й у повсякденній мові: «розміщений на границі, або на краю». Це поняття фундаментальне для економічного мислення, тому що економічні рішення, як і взагалі всі ефективні рішення, завжди пов'язані з просуванням уздовж границі, з позитивними або негативними приростами (Пиндайк и др., 1992; Долан и др., 1992). Що ж це таке граничні витрати і які сфери використання цього поняття?
Примітка
Для позначення граничних витрат у російськомовних виданнях (у тому числі перекладних) звичайно користуються терміном «предельные издержки». Це здається не зовсім вдалим, тому що в російській мові слово «предельный» асоціюється з поняттям максимально (мінімально) припустимої величини. В російській мові термін «предельные издержки», очевидно, з'явився внаслідок дослівного перекладу словосполучення «предел функции». Граничні витрати дійсно характеризують похідну зміни функції витрат від обсягу виробництва.
Потреба обліку граничних витрат, як і обліку розглянутих вище неявних витрат, виникає тільки в умовах ринкової економіки. Навіщо визначати граничні витрати при фіксованому, раз і назавжди затвердженому плановому завданні щодо обсягу випуску продукції, який може бути скоригований тільки шляхом вольових рішень. Лише з отриманням свободи господарювання і самостійного ухвалення рішень у підприємства з'являється можливість вільного вибору (оптимізації) обсягу виробництва. В цих умовах стає затребуваним основний інструмент подібної оптимізації – граничні витрати.
 
Граничні витрати (англ. marginal costs, а не limited costs) – приріст витрат виробництва кожної додаткової одиниці продукції. У тому випадку, якщо продукція виготовляється не поштучно, а, наприклад, загальною вагою, або загальним обсягом, граничні витрати можна оцінити діленням загальних витрат (Ио) на зміну обсягу продукції (Q):
. (8.3)
У ринковій економіці граничні витрати є одним з головних інструментів управління ефективністю підприємства.
Важливо не переплутати поняття граничної величини витрат з поняттям їх середньої величини. Різницю можна проілюструвати на прикладі 9.
Приклад 9
Нижче показана зміна повних витрат на виробництво залежно від зміни обсягу виробництва.
На перший погляд, витрати при виробництві кожної з 43 деталей становлять 99 грн., і це буде правильно, якщо мати на увазі середні значення витрат. 

Число деталей, шт.

Повні витрати виробництва, грн.

Середні витрати

однієї деталі, грн.

Граничні витрати,

грн.

42

43

44

45

4200

4257

4312

4365

100

99

98

97

-

57

55

53

 
Однак якщо підійти інакше і згадати визначення граничних витрат, виявляється, що виготовлення 43-ї деталі потребує не 99 грн., а всього 57 грн., адже повні витрати змінилися тільки на 57 грн.
Приріст витрат, або додаткові витрати на виробництво 43‑ ї деталі, – це її граничні витрати. Граничні витрати 44-ї і 45‑ї деталей становитимуть відповідно 55 грн. і 53 грн. Очевидно, що граничні витрати можуть бути як більші, так і менші, ніж середні. Ця різниця може бути досить значною (у даному прикладі граничні витрати менші за середні майже вдвічі). Таким чином, очевидно, що виробник (як, втім, і споживач), ухвалюючи рішення, має керуватися не тільки середніми, але і граничними витратами.
Приклад 10
У Швеції ви можете здати негатив знятої вами плівки для обробки. Після проявлення і друкування один екземпляр кадру вашої 36‑ кадрової плівки буде коштувати приблизно 0,7 долара. Але якщо ви замовите фотографії у двох примірниках, то кожний другий екземпляр буде коштувати всього 0,1 долара. Це виявляється вигідно і виробнику, і споживачу. Подумайте, чому?
Приклад 11
Ви відкрили свою власну швальню. Виготовивши за індивідуальним замовленням плаття або костюм, наступному клієнтові ви можете знизити ціну в 2-3 рази за умови, якщо відповідний вибір за розміром і фасоном буде подібний до попереднього. У такому випадку ви заощадите витрати на технології, викрійці, лекалах тощо. Завдяки цій економії на витратах, ви отримуєте можливість збільшити свій прибуток на наступних виробах, а також, щоб залучити більше клієнтів, ви можете знизити ціну для подібних виробів.
Іноді граничні витрати для другого, третього і т.д. зразків виробленої продукції або послуги можуть бути мізерно малими в порівнянні з першим зразком.
Приклад 12
Транспортне підприємство одержало замовлення на перевезення вантажів за визначеним маршрутом. Після оплати замовником роботи підприємство може знайти клієнтів на доставку побіжного вантажу або пасажирів. Граничні витрати за доставку цього додаткового (побіжного) вантажу близькі до нуля. Виходячи з цього і наявності вільного місця в транспорті, можна подумати про відповідне корегування цін.
 
Можна навести ще багато подібних прикладів про граничні витрати на продукцію, що тиражується. Спробуйте зробити це самі, наприклад, для випадку розроблення комп'ютерних програм (скажімо, для автоматизації бухгалтерських розрахунків) або виготовлення ливарних виробів.
Щоб у читача не виникло помилкового враження, що будь-яке збільшення обсягу виробництва веде до зниження граничних витрат, давайте подумаємо над питанням: що відбудеться з граничними витратами на черговий «побіжний» вантаж, коли в транспорті, що перевозить першу партію виробів, не залишиться вільного місця? Правильно, граничні витрати різко зростуть, адже клієнту доведеться оплачувати нову машину, причому, можливо, і її зворотний пробіг, якщо він очікується холостим. 
 
© 2009 Читальня On-Line
Підручники розміщені на сайті для ознайомлення. Графічний матеріал, формули та текстова частина опубліковані частково.