РекламаЗамовити роботу

Замовити роботу

Счетчики
Вітаємо вас на сторінках нашого сайту!

Сайт readbook.com.ua - це зібрання книг по темах: бухгалтерський облік, економіка, маркетинг, менеджмент, право, страхування, філософія та фінанси.

Сподіваємось, що ця література буде корисна, як для школярів, так і для студентів.

Усі книги викладені з метою ознайомлення.
Список всіх підручників >>> Економіка підприємства - підручник

Тема 8. ВИТРАТИ ПІДПРИЄМСТВА

8.4. Гранична корисність і граничний дохідБудь-який вироблений товар, окрім витрат свого виробництва, має й інший вимір, обумовлений поглядом на нього споживача. Споживач, купуючи будь-яку річ, щоразу порівнює ціну, яку він погоджується заплатити, з тими вигодами, які ця річ для нього дасть. Споживач прагне одержати максимальне задоволення або корисність (англ. utility), використовуючи свій обмежений дохід.
Уважно аналізуючи економічну сторону зазначеного процесу, можна зробити висновок, що корисність речей, які купуються, найчастіше неоднакова для кожної наступної речі.
Приклад 13
Замовляючи і з'їдаючи в кафе одну за одною сосиски, ви можете переконатися, що їх умовна «корисність» змінюється від сосиски до сосиски, чим би ви цю корисність не вимірювали: суб'єктивними критеріями смачності або об'єктивними – здатністю підтримки оптимального білкового режиму організму. Перший показник може спочатку зростати (апетит настає під час їжі), а потім падати. Другий показник, скоріш за все, буде зменшуватися, починаючи вже з другої сосиски. Але в будь-якому випадку настає момент, коли корисність буде наближатися до “нуля”, а потім ви вже будете отримувати і їсти сосиски собі на шкоду…(Спробуйте проаналізувати подібну ситуацію з прохолоджувальними напоями, фруктами, газетами тощо).
 
Гранична корисність (англ. marginal utility) – це корисність, яку дає кожна послідуюча одиниця даного товару.
Гранична корисність може збільшуватися, а може і зменшуватися зі збільшенням обсягу споживання.
Приклад 14
Ви купуєте товари для подальшого продажу. Можна припустити, що до якоїсь межі кожна додатково куплена одиниця даного товару збільшує її корисність. Зокрема, ви зможете сформувати товар у партію, відмовитися від придбання інших товарів, тобто спеціалізуватися певним чином. Це дає шанси знайти оптового покупця. Природно, гранична корисність зростає до певних меж. Завжди існує оптимальний обсяг товарів. Для нього, по-перше, граничні корисності всіх одиниць товару мають невід’ємні значення (тобто товар дає користь, а не шкоду), по-друге, дана партія якнайкраще відповідає вашим транспортним, торговельним або складським умовам. Однак цей приклад змушує звернути увагу ще на одну деталь: якщо в попередньому прикладі із сосисками за критерії корисності використовувалися невартісні показники (смакові властивості сосиски, ступінь задоволення калорійного балансу), то в даному прикладі проглядається яскраво виражений економічний показник граничної корисності – дохід, що дає торговцю кожна додаткова одиниця товару.
 
Граничним доходом називається дохід, який дає покупцю кожна наступна одиниця товару. У цьому випадку можна говорити, що гранична корисність набирає форм граничного доходу.
Цілком очевидно, що гранична корисність може вимірюватися граничним доходом для товарів, що йдуть на продаж, або для засобів виробництва (обладнання, пристосувань, технологій, сировини, напівфабрикатів, ін.). ­Однак чи можна говорити про те, що будь-яку граничну корисність можна оцінювати в грошовій формі? Можна. Це та ціна, яку покупець погоджується заплатити за одиницю товару. Адже в момент купівлі у покупця в голові працює «лічильник»: він постійно зіставляє корисність товару, який споживач сподівається купити, з корисністю грошей, яку він втрачає, розлучаючись із грішми. Запитання можна поставити так: скільки за таку саму ціну споживач може купити інших товарів.
Приклад 15
Вам дуже хочеться яблук (апельсинів, мінеральної води, фанти, пива, насіння – допишіть за бажанням цей перелік). Причому для себе ви вирішили, що купили б першу одиницю цього товару за 5 грн., другу одиницю (якої ви бажаєте вже менше) – за 4 грн., третю – за 3 грн. і т.д. Зазначимо, що кожному значенню ціни відповідає певний набір благ, якими ви готові пожертвувати, роблячи даний вибір. І раптом вам трапляється потрібний товар за ціною 4 грн. Скільки одиниць товару ви купите за цією ціною? Очевидно, дві. Перша одиниця дасть вам умовну економію – 1 грн., другу придбаєте за очікуваною вами ціною (нульовий варіант). Третя одиниця дала б вам умовний «збиток», бо ціна за неї виявляється вище від очікуваної. Інакше кажучи, вона не коштує того набору благ, що ви втратите, придбавши дану одиницю.
 
Поговоримо тепер про випадки, коли товаром є час, точніше послуги, що допомагають вам зберегти час.
Приклад 16
Вирішуючи, їхати на автобусі чи «ловити» таксі, ви порівнюєте ціну, що ви згодні платити за зекономлені хвилини, з їх альтернативними благами (упущеними можливостями), які ви можете придбати за ту саму ціну (тобто ціну, сплачену за економію зазначеного часу). Поки ви не поспішаєте, ви обираєте громадський транспорт, але якщо через запізнення у вас може зірватися закордонна поїздка, за яку ви заплатили 1000 грн. або яка обіцяє вам такий самий за розміром дохід, вас не зупинить будь-яка ціна за таксі, аби зберегти поїздку. Не за кожну годину ви готові платити таку ціну, як за цю хвилину. Це гранична корисність саме даної хвилини, на яку ви спізнюєтеся. «Коня! Півцарства – за коня!» Погодьтеся, це не ціна середнього коня, навіть дуже дорогого і породистого. Більш того, це взагалі ціна не коня, а часу, який дарує надію на порятунок. Хоча все ж таки можна сформулювати інакше. Це ціна, обумовлена граничною корисністю коня саме в конкретних умовах, де кінь еквівалентний порятунку життя.
 
Залишається з'ясувати, що таке граничний прибуток. Граничний прибуток – це різниця між граничним доходом і граничними витратами. Так само, як граничні витрати і граничний дохід, граничний прибуток до певного рівня випуску або споживання продукції буде додатним, але після досягнення його стане від’ємним («від’ємні прибутки» – це те ж саме, що збитки).
Як же фірма виходить на рівень виробництва, при якому розмір прибутку буде максимальним? Якщо виробництво додаткового виробу веде до збільшення валового доходу, більшою мірою, ніж витрат (тобто граничні витрати із збільшенням випуску продукції знижуються), фірма повинна нарощувати виробництво. Якщо ж дохід від виробництва додаткового виробу менший, ніж граничні витрати (граничний прибуток менше від нуля), фірма, що має на меті максимізацію прибутку, повинна зупинити нарощування виробництва. Рис. 8.1 допомагає зробити цей аналіз більш наочним.
Граничний прибуток змінює свій знак, коли обсяг виробництва перевищує певний критичний рівень. При обсягах випуску продукції, нижче від нього, робоча сила й устаткування використовуються найбільш ефективно. Отже, обсяг виробництва, при якому фірма одержує максимальний обсяг прибутку (за сукупність виробленого і реалізованого товару), досягається тоді, коли граничний прибуток дорівнюватиме нулю.
Інакше кажучи, фірма, ухвалюючи рішення про зростання виробництва продукції, може керуватися простим правилом. Їй варто збільшувати виробництво до рівня, на якому
ГРАНИЧНИЙ ДОХІД = ГРАНИЧНИМ ВИТРАТАМ.
Таким чином, економічний аналіз за своєю сутністю є граничним («маржинальным») аналізом.

Приклад 17
О 9-й годині вечора, коли ви, хвилюючись, готуєтеся до завтрашнього державного іспиту, вам дзвонить кохана (коханий юнак) і говорить, що хоче провести з вами вечір. Ви відповідаєте, що змушені вчитися, але вона (він) наполягає. На вашу відмову вона (він) вимовляє скривдженим голосом: «Невже економіка тобі дорожче, ніж я?» І якщо до цього часу ви вже опанували економічне мислення, то без вагань відповісте: «Тільки в граничних величинах». При цьому ви розумієте, що могли прогуляти з коханою людиною безліч занять з економіки. Але в даному випадку одна година може коштувати університетського диплома.
 
Завершуючи даний параграф, можна зробити висновок: граничні показники (витрати, корисність, дохід, прибуток) є для економіста більш тонкими і важливими інструментами, ніж відповідні середні показники. Саме граничні показники дають можливість ухвалювати рішення з однієї із найважливіших проблем, а саме: на якому обсязі виробництва або споживання потрібно зупинитися.

© 2009 Читальня On-Line
Підручники розміщені на сайті для ознайомлення. Графічний матеріал, формули та текстова частина опубліковані частково.